Słoneczne Dni ze Zwiazkiem Gmin Dorzecza Wisłoki"


W poniedziałek 1 czerwca 2015r. odbyła się kolejna edycja „Słonecznych Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”. Tym razem miejscem „słonecznych wydarzeń” był stadion sportowym przy ul. Błonia w Pilźnie oraz Rynek w Pilźnie. To cykliczna akcja edukacyjno – informacyjna, której celem jest propagowanie działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo akcja ma zwrócić uwagę na konieczność racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania ze środowiska i codziennego zachowania ekologicznego w najbliższym otoczeniu, w tym poszanowania energii. Skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży z terenu 20 gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki z powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, dębickiego, tarnowskiego, i gorlickiego.

Akcja rozpoczęła się  o godzinie 9.00 „biegiem po słońce” w którym udział wzięło czterdziestu chłopców  i  czterdzieści dziewczynek ze Szkół położonych na terenie Gmin należących do Związku. Młodzież po zwycięstwie w eliminacjach wstępnych, które odbyły się w Szkołach miała do pokonania dwa okrążenia boiska. Najlepszym biegaczem okazał się Maciej Setlik z Zespołu Szkół w Szerzynach, drugie miejsce zajął Michał Rakoczy ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jaśle, na trzecim miejscu znalazł się Bartłomiej Sroka z Zespołu Szkół w Żurowej Gmina Szerzyny. Najszybszą wśród biegaczek była Weronika Kołek z Zespołu Szkół w Kopytowej Gmina Chorkówka, na drugim miejscu znalazła się Weronika Woźniak z Zespołu Szkół Publicznych w Jedliczu, trzecie miejsce zajęła Anna Lipa z Zespołu Szkół w Korzeniowie Gmina Żyraków.


Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali atrakcyjne nagrody.
W eliminacjach szkolnych oraz gminnych wyłoniono osiemdziesięciu najzdolniejszych uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjów biorących udział w konkursie plastycznym związanym z tematyką energetyki odnawialnej. Z najlepszej czterdziestki uczniów ze szkół gimnazjalnych miejsce pierwsze zajęła Justyna Marchewka z Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie, drugie miejsce zajęła Paulina Potępa z Zespołu Szkół Nr 1 w Jodłowej, na trzecim miejscu znalazła się Zuzanna Reczek z Zespołu Szkół w Skołyszynie.
Najlepsza dwudziestka uczniów szkół podstawowych miała okazję zaprezentować swoje zdolności artystyczne podczas trwania imprezy, oraz powalczyć o zwycięstwo w konkursie plastycznym. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Leśniak z Zespołu Szkół Społecznych w Krajowicach Gmina Kołaczyce , drugie miejsce zajął Łukasz Świerczek z Zespołu Szkół w Machowej Gmina Pilzno, na trzecim miejscu znalazła się Aleksandra Czernecka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jaśle. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie plastycznym otrzymali atrakcyjne nagrody.

„Skąpany w słońcu” Rynek w Pilźnie był areną wielu niespodzianek dla licznie zgromadzonych dzieci i młodzieży szkolnej. Do ich dyspozycji były liczne gry i zabawy, dmuchana zjeżdżalnia, stoisko do malowania twarzy, kolorowa kreda do wykonywania rysunków wata cukrowa, drożdżówki, kolorowe ciasteczka w kształcie słoneczek.
Imprezę umilały występy klaunów i mimów z teatru ulicznego, występy taneczno-wokalne dzieci przedszkolnych, grup młodzieżowych oraz zespół Szkoły Muzycznej Yamaha z Pilzna. Kulminacyjnym punktem imprezy był występ wokalisty muzycznego Mateusza Mijala.
Na zakończenie „słonecznego wydarzenia” miało miejsce wypuszczenie w niebo baloników

2015 • Informacja własna